Konstantin Grčić je nemački industrijski dizajner srpskog porekla rođen u Minhenu 1965. Još od srednje škole bavio se restauracijom nameštaja. Dizajn je učio u Londonu najpre u John Makepeace školi za stolare, a zatim na Royal College of Art. Nakon završetka studija zaposlio se u studiju industrijskog dizajnera Džaspera Morisona u Londonu, da bi 1991 u Minhenu otvorio svoj sopstveni studio Konstantin Grčić Industrial Design, ali se odatle preselio u Berlin.
Iako se bavi praktično svim vrstama industrijskog dizajna, pa čak i pravi povremene izlete u dizajn odeće, torbi i ranaca, pribora za jelo i posuđa, satova, enterijera, kupatila, jahti, ime je stvorio dizajnom stolica. Stolice su element industrijskog dizajna koji je veoma težak – napraviti dobru, lepu i istovremeno udobnu stolicu pravi je test za dizajnere, kojima je ponekada potrebno i po nekoliko godina da oblikuju stolicu koja je upotrebljiva za industrijsku proizvodnju. Grčić stolice stvara sa lakoćom od praktično svih raspoloživih materijala: plastike, pleksiglasa, metala, drveta, kamena, kože i vlada svim tipovima stolica: kuhinjskih, kancelarijskih, barskih, fotelja, tronožaca i slično.
Dobitnik je mnogih važnih međunarodnih nagrada za svoje stolice Chair One, prestižne Compasso d`Oro za stolicu Myto i za lampu Mayday, kao i titule “Počasni kraljevski industrijski dizajner“ britanskog Kraljevskog društva za podsticanje umetnosti, i američkog priznanja Dizajner godine koji mu je dodelio žiri manifestacije Design Miami 2010. godine.
Grčić definiše funkciju u ljudskim terminima, kombinujući formalnu strogost sa značajnom mentalnom oštrinom i humorom. Njegov rad karakteriše pažljivo istraživanje istorije umetnosti, dizajna i arhitekture i njegova strast prema tehnologiji i materijalima.
“Samo dugoročna saradnja sa proizvođačima će dovesti do izuzetnog kvaliteta i zaista radikalnih, jakih proizvoda jer vam omogućava da odete mnogo dalje u krajnost – da se ozbiljno pozabavite pitanjem kako se svakodnevne i tipične stvari mogu prilagoditi našem vremenu ispitivanjem njih u pogledu novih mogućnosti u pogledu proizvodnje i tehnologije.”
Više informacija o Konstantinovom radu možete dobiti na njegovom Veb sajtu: